Volt már szó a Sanrenmu kisméretű, fixpengés kései közül a 7130FUF típusazonosítóval ellátott modelljéről, most egy másik, hasonló kategóriás vágóeszközt, a Sanrenmu S625 kést szeretném egy kicsit jobban bemutatni. A tesztalany lehetne az előző kés nagyobb testvére, de még mindig egy relatív kicsi, akár edc szerepkörben is használható eszközről beszélünk. Nézzük meg, miben tér el ez a 7.000 forintos modell az előzőtől.
Műszaki Adatok | Sanrenmu S625 |
Teljes hossz | 176 mm |
Pengehossz | 76 mm |
Penge anyaga | 8Cr14MoV |
Penge vastagsága | 3,5 mm |
Markolat hossza | 100 mm |
Markolat vastagsága | 12 mm |
Markolat anyaga | G10 |
Tömeg | 105 g |
Tok | Műanyag |
Sanrenmu S625: első benyomások
A Sanrenmu S625 egy egyszerű, meglehetősen vékony papírdobozban érkezett hozzám. Ez a feladatát ellátja ugyan, de semmi extrát ne várjunk tőle. A dobozban magát a kést, a tokot és az övbújtatót találjuk meg egy buborékfóliában, egyebet a gyártó nem mellékel hozzá.
Csomagbontást követően a tokba bújtatott kés halványan ismerős lehet a 7130FUF után, legalábbis ami a tokot illeti. Erős, masszív műanyag védőburok rejti a késünket – sajnos a pontos anyagáról nem találtam információt -, ami stabilan, biztosan tartja vágóeszközünket. Az övklip szintén nagyon hasonló a kisebbik testvéréhez. Ennek segítségével a tok több állásban rögzíthető, és akár övbújtatóként, illetve zsebklipként is funkcionálhat.
Ami a kés megjelenését illeti, elég érdekes darabról van szó. Sok olyan apró részlet van rajta, ami szokatlannak, furcsának tűnhet. Szerencsére ezek az apróságok a külcsínt feldobják, de nem öncélúak: egyik sem megy a használhatóság rovására.
A penge formavilága egy kicsit talán agresszív a széles, levélszerű forma és a hamis fokél miatt. A felső részén elhelyeztek egy recézett ujjtámaszt, ami nekem meglepetés volt, más késeknél ez ugyanis többnyire a penge és a markolat találkozásához kerül. Ha kézbe vesszük a kést, és megmarkoljuk, rájövünk, hogy ez a megoldás kitűnően működik, számomra legalábbis teljesen természetesnek tűnt így a fogása. Szintén ügyesen használták ki a széles penge adta lehetőségeket a tervezők, az alsó, markolat felőli részét egyfajta ujjvédővé képezték ki, ami biztonságosabbá teszi a használatot.
A 8Cr14MoV acélból készült penge kőmosott felületkezelést kapott, ami szerintem jól áll neki. Szerencsére a feliratokkal csínján bántak, az egyik oldalon a cég logóját, a másikon pedig a típusazonosítót tüntették fel. Esztétikailag nem hiányzik ugyan, de furcsa, hogy anyagjelölést ennél a késnél sem kapunk, így ezzel kapcsolatban csak az internetes forrásokban bízhatunk.
Érdekes pengéhez érdekes markolat is dukál. Itt is hasonló a helyzet, mint az él esetében: apró, szokatlan részletek dobják fel, mint pl. a lyuk a közepén, a zsinórfurat kialakítása vagy a csavarok hátlapja. A kontúrozott G10 paneleknek köszönhetően a kés fogása is kényelmes, noha egy árnyalatnyival talán lehetne hosszabb is. Egyedül talán a törővéget és annak kialakítását illetném némi kritikával. Mivel a markolat rövid, ezért a törővéget szerintem nem lehet igazán használni, így ez egy felesleges funkció, jobban örülten volna, ha inkább rendes markolatot kapunk.
Sanrenmu S625: munka közben
A GearBest szerint – ahonnan az én példányom származik – a Sanrenmu S625 mindenre jó. Én egy kicsit szkeptikusabb voltam vele, bár tény, hogy a fixpengés kialakítás miatt egy elég sokoldalú vágószerszámról beszélünk. Az első, kedvező benyomások miatt nagy reményekkel láttam hozzá a kipróbálásához.
Szerencsére a kés már a csomagolásból kivéve is kellőképpen éles volt, a fénymásolópapír-tesztet gond nélkül abszolválta, így különösebb előkészületek nélkül vághattam bele a már szokásos feladatokba. Elsőként, ahogy szinte mindig, némi kartonpapírt vágtam fel. A széles és nem kifejezetten vastag penge kifejezetten jól szerepelt, akár vastagabb, vagy több rétegnyi anyaggal is kitűnően boldogult. Ráadásul, ahogy a formája már előrevetítette, a szúróképessége is remek.
Jól dolgozott a pántolószalaggal is, bár bizonyos fogásnemekben a fentebb már emlegetett törővég miatt nekem kényelmetlen volt a kés, pont belemélyedt a tenyerembe.
Farigcsálni is jól tudtam vele, és itt szerencsére ergonómiai problémák sem jelentkeztek. Noha a markolatpanelek nem kaptak semmiféle textúrát, a kialakításnak köszönhetően végig stabilan, biztosan tudtam tartani. Elképzelhető persze, hogy másnak más kézmérettel nem lesz ennyire szerencséje, de szerintem annyira semleges a markolat formája, hogy a nagy átlag számára azért működni fog a dolog.
A próbálgatás után a kés még tartotta a munkaélét, amit azért el is lehet várni tőle. A 8Cr14MoV anyag nem csúcsacél ugyan, de általános felhasználásra azért megfelel, és az élezése sem lesz kínszenvedés.
Fixpengés késről lévén szó fontos kérdés a hordhatóság is. Ezen a téren nem lehet okunk panaszra: a műanyag tok erősen, biztosan tartja eszközünket. A kés elővétele is zökkenőmentesen megy, a tokon elhelyezett recézések jó támaszt adnak az ujjnak. Az övbújtató és klip is kifejezetten jól működik, a sokféle hordmód közül mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet.
Lehetőségünk van persze arra is, hogy leszereljük ezt az alkalmatosságot, és a tokon kialakított furatokat kihasználva valamilyen alternatív hordmódot alakítsunk ki magunknak. Extrém esetben akár nyakkésként is viselhetjük a Sanrenmu S625-öst, bár az én ízlésemnek ez a darab már túl nagy ehhez a szerepkörhöz.
Összegzés
A Sanrenmu S625 szerintem egy jól sikerült kés. Ha valaki szeretne egy, akár a hétköznapokban is legálisan hordható kést, és valami miatt nem bízik a bicskákban, vessen rá egy pillantást, nem fog csalódni benne. 7.000 forintos ára korrekt, a felhasznált anyagok rendben vannak, az övbújtató megoldása pedig kiemelkedő. Ráadásul, ha nem szimpatikus a markolat színe, elérhető zöld és barna változatban is. Habár azt hiszem, hogy a magam részéről maradok a foldereknél, 4,5 pontra értékelem ezt a kést.
Köszönjük a cikket vendégírónknak, Vaszilij-nek. Ha tetszett ez a bemutató, további késes és edc tartalmakat találhattok a blogján.
Vedd meg még olcsóbban! Keress kupont a Kupongyűjteményben!